ICON – O – STASYS

ICON – O – STASYS

Data
31 gegužės, 2024Prasideda 3 lapkričio, 2024Baigiasi
Vieta
Stasys Museum

Šią dieną Stasys grįžta į savo gimtąjį Lepšių kaimą. Viskas vyksta 2024 metų gegužę. Būtent šiandien visuomenei duris atveria Stasio vardo muziejus. Ir kas gi būtų įsivaizdavęs tokią ateitį? Čia, mažame kaimelyje, suklypusiame mediniame statinyje leidžiančiu stogu, kuriame pilna baubiančių ir maurojančių gyvulių, ir kur nebuvo girdėti jokių pasakų. Bet vos už valandos kelio pėsčiomis nuo Lepšių, Panevėžio centre, išdidžiai stovi baltas stačiakampis pastatas. Stasio šeimos sodyba galėtų tilpti į naujai pastatyto muziejaus erdvę, panašiai kaip „Lego“ kaladėlės arba kaip vaikų rasta relikvija telpa į degtukų dėžutę. Senoji sodyba sunyko jau prieš daugelį metų, tačiau daiktai ir prisiminimai niekur nedingo. Jie tebėra – ryškūs ir sustingę Stasio prisiminimuose: namas, šulinys, kastuvas, grėblys, dalgis, kopėčios, vežimo ratas, šiaudų krūva…

Nesaugus bučinys. Popierius, pastelė, 239×152 cm, 1995.

Stasį Eidrigevičių nuolat supo unikalios idėjos ir meninės išraiškos priemonės, kurios ir šiandien peržengia pieštuko ir popieriaus ribas. Jis yra vizualusis menininkas-multiinstrumentalistas. Stasio kūrybą sudaro tapyba, plakatai, iliustracijos, pastelės, grafika, piešiniai, akvarelės, skulptūros, instaliacijos, fotografija, performansai, scenografija, kostiumai, rašymas, režisūra ir net vaidyba. Jo darbuose daugiausia vaizduojami žmogiškų savybių turintys kūnai, dažnai papildyti kūno dalis atstojančiais buitiniais ar ūkiniais įrankiais, o taip pat gyvūnai arba pastatai. Stasio sukurtos į žmones panašios būtybės dažnai neturi galūnių. Tačiau jos vis tiek geba judėti ir išlikti gyvos kitų žmonių, objektų, augalų ar gyvūnų pagalba, tačiau gana suvaržytai, nepatogiai ir ribotai. Menininko subjektai ir objektai susijungia į vientisą, nenutrūkstamą grandinę.

Mėlyna pasaka. Popierius, pastelė, 239×152 cm, 1995.

Stasio žmogus turi keletą gerai žinomų veidų. Vienas jų – beveidis, kaip matyti daugelyje jo piešinių viena linija, o kitas vaizduoja veidą veide arba veidą apjungtą kasdieniais objektais. Šie jo kūriniai yra dekoratyvūs ir sodrių spalvų, su giliai žvelgiančiomis ir puikiai atpažįstamomis Stasio akimis. Dar kitas personažas yra pasmerktas būti ilganosiu Pinokiu. Stasio talentas kurti prasmę įvairiomis technikomis ir skirtinguose žanruose, leidžia jam megzti ryšį su skirtingų kartų atstovais. Jis iliustravo daugybę knygų vaikams ir suaugusiems, kurios buvo išleistos įvairiomis kalbomis visame pasaulyje. 

Stasio Eidrigevičiaus parodos pavadinimas ICON – O – STASYS gali skambėti mįslingai – ką gi jis reiškia? Siūlomos kelios interpretacijos, kuriomis galima vadovautis. Galiausiai, parodos pavadinimo interpretacijos atviros lankytojams. Raidė O gali simbolizuoti veidą išreikštą primityvizmo stiliumi arba akį. Abu šie elementai atlieka svarbų vaidmenį Stasio kūryboje. Jie taip pat gali žymėti esminį tašką, vaizduojantį Stasio ir visuomenės bei visuomenės ir muziejaus sankirtą. 

ICON – O – STASYS paroda apima daugiau nei 1000 kvadratinių metrų plotą, įskaitant tris muziejaus aukštus ir instaliaciją lauke. Antras aukštas dedikuotas Stasio biografijos akimirkoms ir supažindina su jo kūrybos chronologija. Trečias aukštas dedikuotas nuolatinei ekspozicijai, kurioje eksponuojami darbai, sukurti beveik visomis menininko pamėgtomis technikomis. Ketvirtame aukšte – trumpalaikėje parodos ekspozicijoje –  pristatomi ir tarpdisciplininio meno kūriniai. 

Rūmai. Bronza, metalas, 347×60×60 cm, 2011.

Stasys – išskirtinio talento vizualaus meno kūrėjas, atstovaujantis modernaus ir šiuolaikinio meno scenas. Jis puikiai išmano daugybę meninių technikų ir iki šiol nepaliaujamai kuria skirtingų žanrų kūrinius. Pats menininkas sako: „Mano kūryboje dažnai išnyksta ribos tarp tapybos ir iliustracijos, tarp fotografijos ir grafikos, tarp skulptūros ir scenografijos, tarp piešinio ir freskos.“ Stasys – menininkas, dėmesingas viskam, kas geba palaikyti jo kūrybiškumą ir leidžia pakilti su savaisiais paukščiais virš realybės ribų, savo galimo, vaizdingo ir pasiekiamo kraštovaizdžio link. 

Jo kūryba įvertinta daugiau kaip 40 tarptautinių apdovanojimų visame pasaulyje, tarp jų – didysis prizas tarptautiniame knygų iliustracijų konkurse Barselonoje (1986), „Auksinis Hugo“ tarptautiniame kino filmų festivalyje Čikagoje (1987), pirmosios tarptautinės iliustracijų bienalės Belgrade Grand Prix (1990), Niujorko iliustratorių draugijos aukso medalis ir Paryžiaus Grand Prix „Salon des Posters“ (1993), aukso medaliai 4-ojoje tarptautinėje plakatų trienalėje Japonijoje (1994) ir Lenkijos plakatų bienalėje Katovicuose (1999) bei daugelis kitų svarių apdovanojimų.

Klausimas. Popierius, tempera, 11,6×8,4 cm, 1979.

2024 m. gegužės 31 d. atidaromas monumentalios, minimalistinės architektūros muziejus Panevėžio centre išsiskiria ir unikalia panoramine stogo terasa, bei gastronomine kavine – įkvepiančiomis poilsio ir laisvalaikio erdvėmis. 

„Stasys Museum“ įsikūręs Respublikos g. 40, Panevėžyje. Muziejaus darbo laikas nuo š.m. gegužės 31 d. numatytas antradieniais-šeštadieniais 11 val. – 19 val. bei sekmadieniais 12 val. – 17 val.