Ar kada nors keliavote mišku, pilnu įvairiausių padarų, – gyvų pliušinių žaislų, kurie leidžiasi į keliones, įkvėpti jų žmogiškųjų objektų, ir siekia patirti naujų nuotykių? Kur galią įgijusi vaizduotė staiga taip paveikia mintis, kad atgaivina jūsų vaikystės žaislus ir priverčia juos visiems pasakoti savo istorijas. Istorijas ne apie ką nors kitą, bet apie jus. Šie žaislai gali atspindėti jūsų gyvenimą, viską, ką patyrėte, – tikėjimą, baimę, džiaugsmą, liūdesį. Tikruosius jus. Žaislai leidžiasi į kelionę aplink pasaulį, kuris jiems geografine prasme visiškai mažytis – pavyzdžiui, sniegu apklotas miškas, kur juos išmetė iš šiukšlių mašinos. Išgyvenę jie netgi virsta žmogiškųjų būtybių atspindžiais.
Už kitą jūsų ekspedicijos dalį bus atsakingos mitologinės būtybės – lietuviškojo folkloro laumės. Jos jums atskleis neįtikėtinų paslapčių. Laumės audžia, slapukauja, seka ir šnipinėja, įvelia jus į savo plaukus, žiedus ir juostas. Ir neleidžia pabėgti – suverpia jus į vieną giją. Jos jūsų niekada nepaleis. Norite bėgti, gelbėtis, bet pabaiga visada tokia pati – esate virtę verpalais, suverptais iš istorijų apie tuos, kurie gyveno anksčiau nei jūs.
Kelionę į visas menamas emocijas, įsivaizdavimus ir jausmus patirsite parodoje „Keliaujanti vaizduotė“. Ir visai nesvarbu – esate pažeidžiami ar ne. Laumės vis tiek pačiups ir nuves ten, kur jūsų geismas tampa beginklis. O tada kaktomuša susidursite su savo bejėgiškumu ir galia. Įsivelsite į vaivorykščių pinkles, pasiklysite tarp arklio karčių, įstrigsite metaliniuose žieduose ar susipinsite su laužo liepsna. O gal išeisite iš parodos ir vėliau ji sugrįš kaip lemtis – pavyzdžiui, kai skaitysite knygas su šiomis iliustracijomis? Svarbūs ir žodžiai, ir vaizdai, ir vieni, ir kiti labai reikšmingi. Jei abiems pavyksta pasirodyti jūsų pasąmonės scenoje, vaizduotė užkariauja visą kūną. O tada kūrybingumas gali pakviesti leistis į kelionę. Apie tai iš esmės ir kalba eksponuojamos knygų iliustracijos. Tyčia neeksponuojame rašytinių tekstų: tikimės, kad parodos metu išnaudosite tik tą vaizduotės dalį, kuri mąsto vaizdais, ir taip suteiksite galią savo fantazijai, kurios neribos jokios iš anksto papasakotos istorijos.
Specialiai šiai apie keliones pasakojančių iliustracijų parodai pastatytame mažame namelyje žiūrovams siūloma dar daugiau patirčių. Įeikite į vidų – kokios spalvos, koks apšvietimas! Atverkite langinę. Ten pamatysite Stasį – menininką, sukūrusį šias nuostabias iliustracijas, kurias jis vadina knygų paveikslais. O tada… kitoje pusėje jūsų lauks kaukė, kuri kaip jūsų atvaizdas spoksos tiesiai į jus.
Ar kada matėte drobės ar įplėštame popieriaus lape ausį pametusį triušį? O lagamine sėdinčią varlę, laikančią iš jos rankų išsprūsti bandančią vaivorykštę? Ar esate pastebėję susirišusius paukščius arba katiną, uodega laikantį gyvatę, kai uodegos ir gyvatės susijungimas virsta tokiu ryšiu, kurį arba pamėgę prisijaukinate, arba privalote iškęsti. Ar kada nors stebėjote neįsikūnijusių kūnų vaivorykštę? Visi šie vaizdiniai pripildys jūsų augančią vaizduotę – tarsi būtumėte išlaisvinę save pačius, savo savastį – paslėptą, priverstą tūnoti giliai jumyse.
Ši ekspozicija kvies žiūrovus tyrinėti vidinę ir išorinę erdvę. Ar tyrinėsite ne vien tik fizinę erdvę, ne tik parodos, į kurią kviečiame, architektūrą, ar leisitės į dvasinę kelionę, kurios akimirkose atsispindėjusi jūsų vaikystė ar branda leis išgyventi nuostabą, priklauso nuo jūsų pačių.
Parodos kuratorė: Lina Albrikienė
Parodos architektas: Darius Baliukevičius
Projektą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba ir Panevėžio miesto savivaldybė
Organizatorius: Stasys Museum
© Gediminas Sass