Hermannas Nitschas. Gesamtkunstwerk  

Hermannas Nitschas. Gesamtkunstwerk  

Data
29 lapkričio, 2024Prasideda 30 kovo, 2025Baigiasi
Vieta
Ekspozicijų salė III (Įspėjame, kad paroda yra skirta suaugusiesiems, su žyma N-18)

Lietuvoje Hermanno Nitscho paroda eksponuojama pirmą kartą. Joje pristatoma išsami kolekcija, paskolinta Graco meno kolekcionierių ir Vienoje įsikūrusio Nitscho fondo. Parodoje skleidžiasi technikų įvairovė, skirtingos medijos ir Vienos akcionizmo meistro filosofinės citatos, atspindinčios kone 60 metų trukusią menininko kūrybą – gesamtkunstwerk manifestaciją, kelią link jo dramos O.M. teatro ir pirmąjį jo pilną 6 dienų trukmės performansą.

Ekspozicijoje dalyvauja ir Jonas Mekas, ilgametis Nitscho draugas. Atskiroje muziejaus erdvėje – ilgame siaurame balkone – rodomas jo filmas „Scenos iš Hermanno Nitscho gyvenimo“ simbolizuoja abiejų menininkų draugystės kelią, jų ieškojimus, kelionių patirtis, šventes, dalyvavimą Nitscho akcijose – per daugiau kaip 50 metų kartu praleistą laiką.

Paroda „Hermann Nitsch. Gesamtkunstwerk“ pristato menininko kūrinius nuo pat 7 dešimtmečio pradžios, kuomet Nitschas palikęs figuratyvinę tapybą, pradėjo kurti veiksmo tapybą (angl. action painting): taškymas dažais, o vėliau ir gyvūnų krauju, vynu, pienu, vandeniu, spaustų vynuogių bei vaisių sultimis. Menininkui kilo kraujo kaip išraiškos priemonės idėja, kurią realizavo akcionistinių scenų tapyboje.

Parodos pavadinimas Gesamtkunstwerk yra vokiškas terminas, reiškiantis „totalinį meno kūrinį“ ir atspindintis menininko siekį panaikinti ribas tarp skirtingų meno formų. Kitaip tariant, juo išreiškiamas daugialypių meno formų apjungimas į vientisą reiškinį. Šis terminas labai sietinas su vokiečių kompozitoriumi Richardu Wagneriu, kuris vartojo jį apibūdindamas savąją operos viziją kaip visų meno formų sintezę, susidedančią iš muzikos, poezijos, dramaturgijos ir teatro meno. Hermannas Nitschas tikėjo, kad graikų tragedija įkūnija šią harmoniją – meno formų vienovę ir nuo septintojo dešimtmečio šiuo terminu vadino ir savo meninę praktiką.

Skaityti toliau Kuratorė Lina Albrikienė: Hermanno Nitscho paroda „Gesamtkunstwerk“

Kuratorė Lina Albrikienė bendradarbiaujant su Roman Grabner
Konsultantė Martha Schildorfer
Architektė Sigita Simona Paplauskaitė
Grafikos dizainerė Rūta Rancevaitė
Parodos prodiusuojantis architektas Tomas Styra
Šviesų dailininkas Renaldas Bartulis

Ekspozicijos kūriniai iš: Nitsch Foundation, Galerie Sommer, diethARdT collection, Galerie Zimmermann-Kratochwill, THP Privatstiftung

Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Panevėžio miesto savivaldybė, Rita Nitsch, Kalnapilis
Informacinis rėmėjas LRT

Ekskursijos su Stasys museum gidu vyksta trečiadieniais ir šeštadieniais. Reikalinga registracija

Įspėjame, kad paroda „Hermannas Nitchas. Gesamtkunstwerk“ skirta lankytojams nuo 18 metų (N-18). Jei kyla abejonių dėl lankytojo amžiaus, muziejaus darbuotojai gali paprašyti pateikti asmens dokumentą.

Ši paroda pristato Vienos akcionizmo pradininko Hermanno Nitscho kūrybą, kuri garsėja stipriu emociniu ir simboliniu poveikiu. Kai kurie kūriniai gali būti provokuojantys ar sukelti stiprias emocines reakcijas. Parodoje vaizduojami ritualiniai motyvai, susiję su krauju ir kūniškumu, bei intensyvios vizualinės ir simbolinės scenos.

Rekomenduojame apsvarstyti, ar esate pasirengę lankytis parodoje, ypač jei turite jautrių asmeninių patirčių, kurios gali sustiprinti emocinį poveikį. Taip pat prašome atsižvelgti į lankytojų poreikius, jei lankotės su asmenimis, kuriems reikalinga sensorinė pagalba.

Parodos erdvėje fotografuoti ir filmuoti tam tikrus kūrinius draudžiama. Detalesnė informacija pateikta informaciniuose užrašuose.

Ši paroda kviečia diskutuoti apie žmogaus patirtis, ribas ir meninę išraišką. Jei turite klausimų ar reikia pagalbos, mūsų darbuotojai mielai atsakys į jūsų klausimus ar suteiks reikiamą pagalbą.

Dėkojame už supratingumą. 

H. Nitschas ir J. Mekas